لباس آژاکس در طول تاریخ

آژاکس آمستردام با ۳۴ عنوان قهرمانی موفق‌ترین تیم لیگ هلند است. این تیم هواداران بسیاری دارد و لباس آژاکس یکی از پرفروشترین کیت‌ها در هلند و حتی اروپا است. اگر شما هم جزو علاقه‌مندان این تیم هستید می‌توانید با مراجعه به فروشگاه بازارسه نسبت به خرید کیت آژاکس اقدام کنید.

در ۱۸ مارس سال ۱۹۰۰ فلوریس استمپل، کارل ریزر و هان دید در آمستردام باشگاه آژاکس را تاسیس کردند. نام این باشگاه از قهرمان افسانه‌ای آژاکس الهام گرفته شد.

اولین لباس آژاکس

اولین لباس آژاکس یکدست سیاه بود و دور کمر بازیکنان یه نوار قرمز بسته میشد. اما در مدت زمان کوتاهی کیت آژاکس به پیرهن راه راه قرمز و سفید و شورت سفید تبدیل شد. قرمز، سیاه و سفید رنگ‌های پرچم آمستردام هستند.

اولین لباس آژاکس

در سال ۱۹۱۱ پس از موفقیت‌هایی که آژاکس کسب کرد و به کلاس اول صعود کرد، مجبور شد رنگ لباسش را تغییر دهد، چرا که تیم اسپارت روتردام لباس مشابهی داشت و تیم‌های تازه‌وارد نمی‌توانستند رنگ مشابهی انتخاب کنند. کیت آژاکس به پیرهن سفید با نوار عمودی قرمز تغییر کرد که تا امروز از همین ترکیب استفاده می‌شود.

لباس آژاکس در سال ۱۹۱۱

طی سال‌های ۱۹۷۳ تا ۱۹۷۷، لا کاک اسپورتیف کیت آژاکس را تولید می‌کرد. طی سال‌های ۱۹۲۸ تا ۱۹۹۰ لوگوی آژاکس طرحی از سر قهرمان یونانی آژاکس بود.

طی فصل ۱۹۸۱-۱۹۸۲ طرح یقه پیرهن آژاکس تغییر کرد و یک مثلث سفید به پایین یقه اضافه شد. کیت دوم آژاکس در این فصل خاکستری رنگ با خط‌های افقی قرمز بود.

کیت دوم آژاکس
۱۹۸۱-۱۹۸۲
۱۹۸۱-۱۹۸۲

آغاز اسپانسرشیپ TDK

طی سال‌های ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۱ شرکت TDK اسپانسر لباس آژاکس شد. در سال‌های ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۴ شرکت له کاک اسپارتیف مجدد وظیفه تولید کیت آژاکس را بر عهده گرفتند. و در سال ۱۹۸۵ تا ۱۹۸۹ کاپا جایگزین له کاک اسپارتیف شد.

۱۹۸۵-۱۹۸۶

در سال‌های ۱۸۸۶ تا ۱۹۸۹ کیت آژاکس تغییر آنچنانی نداشت و بیشتر فرم یقه در سال‌های مختلف متفاوت بود.

از سال ۱۹۸۹ تا ۲۰۰۰ شرکت آمبرو لباس آژاکس را طراحی و تولید کرد. و با این لباس پس از ۴ سال، آژاکس دوباره قهرمان لیگ هلند شد. برای کیت دوم آژاکس از رنگ‎های آبی و قرمز با یک طرح شلوغ که بیش از نیمی از پیرهن و آستین را در برگرفته بود، استفاده شد.

تغییر نشان آژاکس

در سال ۱۹۹۱ ای بی ان امبرو اسپانسر لباس آژاکس شد. و لوگوی آن به صروت عمودی روی لباس چاپ شد. در همین سال نشان باشگاه تغییر شکل پیدا کرد و طرح ساده‌تری از آژاکس استفاده شد. که تا امروز مورد استفاده است.

نشان آژاکس

در فصل ۱۹۹۳-۱۹۹۴ یقه پیرهن آژاکس هم یک سره قرمز بود و بر روی آستین‌ها دو نوار قرمز طراحی شده‌بود. کیت دوم آژاکس ترکیبی از راه راه‌های سرمه‌ای و سبزآبی بود، یقه این لباس به صورت بندی طراحی شده‌بود.

از سال ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۹ طراحی‌های محوی روی سطح لباس آژاکس صورت گرفت که معمولا از نشان آژاکس و یا نمادهای باشگاه الهام گرفته شده‌بود. طی این فصل‌ها اغلب کیت دوم آژاکس تیره رنگ بودند.

در فصل ۱۹۹۹-۲۰۰۰ از طیف رنگی قرمز متفاوتی برای پیرهن آژاکس استفاده شد، این آخرین سالی بود که آمبرو کیت آژاکس را طراحی و تولید میکرد. کیت دوم آژاکس سرمه‌ای رنگی با طراحی‌ها سفید و خطوط قرمز بود.

آغاز همکاری آدیداس

در سال ۲۰۰۰ آدیداس همکاری خودش را برای طراحی و تولید لباس آژاکس آغاز کرد. و در اولین قدم به آستین‌ها خطوطی را اضافه کرد که به نوعی نشانی از کمپانی آدیداس هستند، طی این سال‌ها طراحی لباس اول تغییراتی چندانی به جز طراحی‌های محدود یقه‌ها و آستین‌ها نداشته است در عوض برای لباس دوم هر سال از رنگ و طرح جدیدی استفاده شد.

سی‌امین قهرمانی آژاکس

از سال ۲۰۰۸، ایگون اسپانسر لباس آژاکس شد و این قراداد تا فصل ۲۰۱۴-۲۰۱۵ ادامه داشت. نشان باشگاه پس از اینکه سال‌ها در مرکز لباس قرار داشت به سمت چپ سینه منتقل شد و در سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰ لوگوی آدیداس به مرکز لباس آمد. تا اینکه در فصل ۲۰۱۰-۲۰۱۱ لوگو آدیداس به سمت راست پیرهن آژاکس منتقل شد. در فصل ۲۰۱۱-۲۰۱۲ آژاکس به سی‎امین قهرمانی‌اش در لیگ رسید و پس از آن سه ستاره به بالای نشان آژاکس اضافه شد.

از سال ۲۰۱۵، زیگو اسپانسر، کیت آژاکس شد و این اسپانسرشیپ تا به امروز ادامه دارد.

بر روی سرتاسر پیرهن آژاکس برای فصل ۲۰۱۸-۲۰۱۹ طرح سرتاسری انجام شده‌ که از لباس تیم ملی هلند در سال ۱۹۸۸ الهام گرفته شده‌است. پشت یقه لباس نیز علامت ۳ ایکس طراحی شده، که نماد شهر آمستردام است. کیت دوم آژاکس در این فصل با رنگ‌های اصلی مشکی، طلایی و سفید طراحی شده‌است.

در طراحی لباس اول آژاکس در فصا ۲۰۱۹-۲۰۲۰ خط باریک مشکی به پشت یقه و سرآستین‌ها اضافه شد که ادای احترامی به پرچم امستردام است. کیت دوم آژاکس برای این فصل ترکیبی از رنگ سبز با تزیینات نارنجی است. شما همچنین میتوانید ورژن مخصوص هواداری را از فروشگاه بازارسه خریداری کنید.

لباس آژاکس ۲۰۲۰-۲۰۲۱

در این فصل طراحی‌های مشکی از لباس اول آژاکس حذف شدند تا کیت به حالت کلاسیک خود بازگردد. در این فصل پس از مدت‌های از یقه هفتی استفاده شد. لباس دوم آژاکس در این فصل به رنگ آبی یخی است و یقه پیرهن، سفید و قرمز است. کیت دوم آژاکس هم اکنون در فروشگاه بازارسه در اختیار شما قرار دارد. شما بزودی می‌توانید لباس اول را نیز خریداری کنید.

منابع

https://www.footyheadlines.com/

https://www.footballkitarchive.com/ajax-amsterdam-kits/

https://en.wikipedia.org/wiki/AFC_Ajax