لباس لیورپول در طول تاریخ

باشگاه لیورپول یکی از معروف‌ترین باشگاه‌های جهان است و در سراسر جهان و در کشور ما ایران طرفداران بسیاری دارد. لباس لیورپول نیز محبوبیت بسیاری بین طرفداران فوتبال دارد. اگر شما هم از علاقه‌مندان کیت لیورپول هستید می‌توانید با مراجعه به فروشگاه بازارسه نسبت به خرید محصولات موردنظرتان اقدام کنید.

پس از تاسیس باشگاه در سال ۱۸۹۲، اولین لباس لیورپول ترکیبی از پیرهن آبی و سفید همراه با شورت آبی بود. در سال ۱۸۹۶ برای ایجاد تفاوت نسب به تیم اورتون که آبی می‌پوشیدند، لباس آنها به پیرهن قرمز و شورت سفید تبدیل شد.

کیت دوم لیورپول طی سال‌های ۱۸۹۲ تا ۱۸۹۶ ترکیبی از پیرهن سفید و شورت و جوراب‌های آبی بود.

سمبل شهر لیورپول، یعنی پرنده لیور به عنوان نشان باشگاه در سال ۱۹۰۱ در نظر گرفته شد.

طی سال‌های ۱۹۰۰ تا ۱۹۱۰ ترکیبی کلی لباس لیورپول تغییر چندانی نداشت. در سال‌های ۱۹۰۰ تا ۱۹۰۲ بازیکناناز کمربند استفاده می‌کردند. در سال‌های ۱۹۰۵ تا ۱۹۰۷ خطوط محو عمودی تیره‌ای بر روی پیرهن اضافه شد و در سال‌های ۱۹۰۷ تا ۱۹۱۰ از جوراب‌های مشکی با نوارهای قرمز استفاده شد.

دهه ۹۰ کیت دوم لیورپول ترکیبی از پیرهن سفید با یقه‌های متفاوت بود.

از سال ۱۹۱۰ تا ۱۹۳۱ کیت لیووپول ترکیبی ثابت از پیرهن قرمز، شورت سفید و جوراب قرمز بود.

در دهه ۳۰ عموما در لباس این تیم از یقه‌های باز استفاده می‌شد و در سال‌های مختلفی از جوراب با طرح‌های مختلف استفاده شد. در سال‌های ۱۹۳۶ تا ۱۹۴۰ برای اولین بار از جوراب‌های راه راه سفید و قرمز استفاده شد.

دهه ۱۹۴۰ زمان استفاده از یقه‌های مختلف درکیت لیورپول بود. طی این سال‌ها از یقه گرد، و مدل‌های مختلف یقه دکمه‌دار استفاده شد. بیشتر این دهه از جوراب‌های راه راه قرمز و سفید استفاده میشد.

اولین نشان بر روی لباس لیوورپول

در سال ۱۹۵۵ برای اولین بار نشان باشگاه بر روی کیت لیورپول قرار گرفت. همچنین در سال ۱۹۵۶ برای اولین بار از یقه هفتی ساده استفاده شد. در سال ۱۹۵۹ جوراب‌های بازیکنان لیورپول سفید با لبه قرمزرنگ بود.

در سال ۱۹۶۴ مدیر باشگاه تصمیم گرفت کیت لیورپول را تغییر دهد و ترکیبی تماما قرمز را به این منظور در نظر گرفت که تا امروز از آن استفاده می‌شود. این ترکیب قرمز نشانی از قدرت و خطر برای حریفان است.

طی دهه ۷۰ نیز لباس لیورپول تغییر چندانی نداشت اما در سال ۱۹۷۹ لوگوی اسپانسر یعنی هیتاچی بر روی این لباس چاپ شد. لیورپول اولین تیم انگلیسی بود که لوگوی اسپانسر روی قسمت جلوی لباسش چاپ میکرد.

در ابتدای دهه ۸۰ Crown Paints اسپانسر لیورپول شد. و از سال ۱۹۸۵ آدیداس وظیفه طراحی و تولید لباس لیورپول را بر عهده گرفت. از سال ۱۹۸۸ نیز کندی اسپانسر لیورپول شد. در دهه ۸۰ برای اولین بار برای لباس دوم لیورپول از رنگ زرد استفاده شد.

لباس لیورپول بر تن پل مالش در دهه ۸۰

با آغاز دهه ۹۰ آدیداس طراحی معروف سه خط اریب آدیداس را بر روی کیت لیورپول اجرا کرد. در سال ۱۹۹۳ کارلزبرگ اسپانسر لیورپول شد و از سال ۱۹۹۵ ریباک مسئولیت تولید کیت لیورپول را بر عهده گرفت.

لباس لیورپول بر تن بازیکنان فصل ۱۹۹۴-۱۹۹۵

در دهه ۱۹۹۰ برای اولین در لباس دوم لیورپول از رنگ سبز استفاده شد.

لباس لیورپول در قرن ۲۱

در فصل ۲۰۰۴-۲۰۰۶ ریبوک آخرین لباس لیورپول را برای لیورپول طراحی و تولید کرد، لباس که با‌ آن لیورپولی‌ها با پیروزی مقابل آ ث میلان برنده جام قهرمانان اروپا شدند. از سال ۲۰۰۶ آدیداس مجدد مسئول تولید پوشاک لیورپول شد. سال ۲۰۱۰ پایانی برای همکاری لیورپول و کارلزبرگ بود.

دهه ۲۰۱۰، با اسپانسرشیپ استاندرد چارتد آغاز شد و برای اولین بار در سال ۲۰۱۰ لوگوی استاندارد چارتد روی پیرهن‌ها چاپ شد. در سال ۲۰۱۰ با منقضی شدن قرارداد آدیداس، وارویور همکاریش با لیورپول را آغاز کرد. در فصل ۲۰۱۵ با اتمام قرارداد واریور، نیو بالانس شروع به تولید پوشاک لیورپول کرد.

در فصل ۲۰۱۷-۲۰۱۸ به مناسبت ۱۲۵امین سالگرد تاسیس باشگاه نشان مخصوی طراحی شد و بر روی پیرهن لیورپول قرار گرفت.

طراحی کلی لباس اول لیورپول در فصل ۲۰۱۷-۲۰۱۸ از کیت‌های دهه ۱۹۷۰ الهام گرفته شده‌بود. در این فصل برای کیت اول از رنگ قرمز تیره‌تری استفاده شد. لباس دوم لیورپول طرحی مشابه لباس کلاسیک سال ۱۹۹۶ دارد. کلیت این لباس سفیدرنگ است و طراحی‌های خطوط سبزرنگی بر روی آن وجود دارد. لباس سوم لیورپول در این فصل گلبهی رنگ بود.

کیت لیورپول در فصل ۲۰۱۸-۲۰۱۹ شمال خطوطی سفید رنگ در ناحیه یقه و شانه بود. تمامی مواردی که روی لباس چاپ شده بودند نیز قرمز رنگ بودند. لباس دوم این فصل بنفش با تزیینات نارنجی بود. کیت سوم لیورپول روی سطح لباس طراحی‌های شلوغی به رنگ های سفید و خاکستری در طیف‌های مختلف داشت.

لباس لیورپول در فصل ۲۰۱۹-۲۰۲۰ نیز رنگ قرمز تیره‌ای داشت. و روی لباس با خط‌های عمودی سفید طراحی شده‌بود. کیت دوم لیورپول در این فصل سفید با سایه روشن‌های آبی و خاکستری بود. لباس سوم لیورپول در این فصل مشکی با طراحی‌های آبی بود. لیورپول در این فصل پس از سال‌ها قهرمان لیگ برتر انگلیس شد.

آغاز همکاری نایک برای تولید لباس لیورپول

نایک برای اولین بار در فصل ۲۰۲۰-۲۰۲۱ وظیفه تولید پوشاک لیورپول را برعهده دارد. کیت لیورپول در این فصل یقه‌ای متفاوت به رنگ سفید و کله‌غازی دارد. لباس دوم لیورپول آبی رنگ است و یقه و سرآستین‌های تیره دارد. لباس‌های این فصل لیورپول هم‌اکنون در فروشگاه بازارسه در اختیار شما قرار دارند.

منابع

https://liverpoolfc.fandom.com/wiki/Liverpool_F.C._Home_Kit

https://liverpoolfc.fandom.com/wiki/Liverpool_F.C._Away_Kit

https://www.footballkitarchive.com/liverpool-fc-2020-21-gk-home-kit/

https://en.wikipedia.org/wiki/Liverpool_F.C.