لباس چلسی در طول تاریخ

باشگاه چلسی یکی از قدرتمندترین تیم‌های انگلیس است و در سطح اروپا نیز موفقیت‌های بسیاری را کسب کرده‌است. لباس چلسی با رنگ آبی یکی از اصلی‌ترین نمادهای این باشگاه است و بازیکنان این تیم به عنوان آبی‌ها شناخته می‌شوند.

طرفداران در سراسر جهان علاقه زیادی به لباس تیم محبوب‌شان دارند و طرفداران چلسی از این قضیه مستثنی نیستند. اگر شما هم جزوی از علاقه‌مندان این باشگاه هستید، میتوانید با مراجعه به فروشگاه بازارسه اقدام به خرید محصولات مرتبط به این باشگاه کنید.

تاریخچه لباس چلسی

در سال ۱۹۰۴ گاس میرز، استادیوم دو و میدانی استمفورد بریج را خریداری کرد، تا آن را به یک زمین فوتبال تبدیل کند. باشگاه فولام این زمین را اجاره نکرد، پس میرز تصمیم گرفت باشگاه خودش را تاسیس کند و اسم چلسی را برای آن در نظر گرفت. در ۱۰ مارس سال ۱۹۰۵ چلسی به طور رسمی متولد شد.

اولین کیت چلسی

در ابتدا رنگ لباس چلسی از نمادهای ارل کادوگن که در آن زمان مدیر باشگاه بود، برگرفته شده‌بود. اولین پیرهن این باشگاه پیرهن آبی اتان همراه با شورت سفید و جوراب‌های تیره بود. و پیرهن دوم باشگاه اناری رنگ بود.

کیت اول چلسی در سال ۱۹۰۵
کیت دوم چلسی در سال ۱۹۰۵

در مورد زمانی که رنگ لباس اصلی چلسی به آبی درباری تغییر پیدا کرد، تناقضات زیادی وجود دارد. اما شواهدی نشان می‌دهد که برای اولین بار در تاریخ ۱۳ اکتبر ۱۹۰۶ در یک بازی، بازیکنان چلسی لباس‌های آبی و سفید بر تن کرده بودند. در همین دوره برای برخی از بازی‌ها از لباس دوم تمام سفید استفاده میشد.

لباس اول چلسی در سال ۱۹۰۶
لباس دوم چلسی در سال ۱۹۰۶

به باشگاه چلسی به دلیل در ارتباط بودن با بازمندگان جنگی و پوشیدن لباس قرمز، لقب بازنشستگان داده شده‌بود. از این لقب بر روی نشان چلسی نیز استفاده شد.

اولین نشان چلسی

در سال ۱۹۳۰ لباس بازیکنان چلسی ترکیبی از پیراهن آبی درباری با یقه پیرهن راگبی، شورت سفید و جوراب آبی با نوارهای آبی و سفید بود. از این مدل از لباس تا ۲۵ سال بعد استفاده شد.

لباس چلسی در سال ۱۹۳۰

در سال ۱۹۵۲، تد دریک مدیر باشگاه شد و نشان تجاری‌تری را برای باشگاه طراحی کرد. اما این نشان هم هیچوقت بر روی لباس‌ها قرار نگرفت.

نشان چلسی در سال ۱۹۵۲

در فصل ۱۹۵۷-۱۹۵۸ پس از سال‌ها یقه لباس به هفتی تغییر پیدا کرد. باقی ترکیب پیرهن تقریبا ثابت ماند. در بازی‌های خارج از خانه ترکیبی از پیرهن سفید و شورت مشکی رنگ بود.

لباس اول چلسی در فصل ۱۹۵۷-۱۹۵۸
کیت وم چلسی در فصل ۱۹۵۷-۱۹۵۸

در سال ۱۹۶۰ برای اولین بار نشان چلسی روی پیرهن‌ها قرار گرفت. این نشان با الهام از محله چلسی لندن و یک شیر که نشانی از اولین رییس باشگاه ارل کادوگن بود، طراحی شد.

نشان چلسی در سال ۱۹۶۰

در سال ۱۹۶۰ لباس بازیکنان چلسی ترکیبی از پیرهن یقه هفته آبی با شورت و جوراب‌های سفید بود. در این سال برای پیرهن دوم چلسی از ترکیب سفیدرنگ با تزیینات آبی و قرمز استفاده میشد.

لباس اول چلسی در سال ۱۹۶۰
کیت دوم چلسی در سال ۱۹۶۰

اولین استفاده از شورت‌های آبی

در سال ۱۹۶۴ برای اولین بار از شورت‌های آبی در کنار پیرهن آبی و جوراب سفید استفاده شد، ترکیبی که تا امروز دست نخورده باقی مانده‌است.

کیت چلسی در سال ۱۹۶۴

در سال ۱۹۶۴ لوگوی باشگاه نیز دچار تغییرات شد و از یک نوشتار جدید استفاده شد.

نشان چلسی در سال ۱۹۶۴

در سال ۱۹۶۴ چلسی به اولین تیمی در لیگ تبدیل شد، که شماره بازیکنان را روی شورت نیز چاپ میکرد.

لباس چلسی در سال ۱۹۶۴

نقش شیر در سال ۱۹۶۷ مجدد احیا و از آن زمان همواره نقطه مرکزی نشان چلسی بوده‌است.

نشان چلسی در سال ۱۹۶۷

طی سال‌های ۱۹۷۰ تا ۱۹۷۲ بازیکنان چلسی برای جلوگیری از تداخل در رنگ تیم‌های حریف چندین بار جوراب‌های زردرنگ پوشیدند.

کیت چلسی در سال ۱۹۷۰

در فصل ۱۹۷۱ به دلیل جام‌های که چلسی در فصل قبل بدست آورده بود. روی نشان بر روی پیرهن بازیکنان چلسی دو ستاره درج شد.

کیت چلسی در سال ۱۹۷۱

در سال ۱۹۷۵ برای کیت یقه سفید رنگی طراحی شد و کیت دوم چلسی قرمز رنگ بود.

لباس اصلی چلسی در سال ۱۹۷۵
لباس دوم چلسی در سل۱۹۷۵

در فصل ۱۹۸۱-۱۹۸۲ خط‌های سفید رنگی بر روی پیرهن بازیکنان چلسی طراحی شد و برای اولین بار نشان باشگاه به مرکز کیت‎‌های چلسی آورده شد. کیت دوم چلسی زرد رنگ و کیت سوم سفید رنگ بود.

برای اولین بار در فصل ۱۹۸۳-۱۹۸۴ از نوارهای افقی بر روی لباس بازیکنان چلسی استفاده شد، کیت دوم چلسی همچنان زرد رنگ بود.

در فصل ۱۹۸۷-۱۹۸۸ کومودور اسپانسر لباس بازیکنان چلسی شد. در این فصلی طراحی‌های لوزی شکلی سراسر پیرهن چلسی را پوشاند. کیت دوم چلسی در این فصل سبز و پیرهن سوم قرمز رنگ بود.

در فصل ۱۹۹۳-۱۹۹۴ آمیگا اسپانسر لباس بازیکنان چلسی شد. طراحی این فصل کیت چلسی با یقه قرمز رنگ تکمیل شد.

لباس اول چلسی در فصل ۱۹۹۳-۱۹۹۴

طی سال‌های ۱۹۹۷ تا ۱۹۹۹ رنگ آبی پیرهن چلسی به طرز محسوسی روشن‎‌تر شد.

کیت چلسی در فصل ۱۹۹۷-۱۹۹۸

لباس چلسی در قرن ۲۱

از فصل ۲۰۰۱-۲۰۰۲ هواپیمایی امارات اسپانسر کیت چلسی شد. در این فصل لباس اول این تیم ترکیبی ساده از رنگ آبی با یقه‌های برجسته بود که در قسمت جلویی یقه از تزیینات سفید استفاده شده بود. لباس دوم چلسی سفید و کیت سوم چلسی زرد رنگ بود.

در سال ۲۰۰۵-۲۰۰۶ سامسونگ موبایل اسپانسر باشگاه بود پیرهن چلسی در این فصل به شدت ساده بود و حتی در قسمت یقه نیز کاملا با لباس یکرنگ بود. پیرهن دوم چلسی سفید و کیت سوم چلسی مشکی بود.

در فصل ۲۰۰۵-۲۰۰۶ چلسی در صدمین سالگرد تاسیس‌اش برای دومین سال متوالی قهرمان لیگ برتر انگلیس شد.

لباس چلسی بر تن فرانک لمپارد در فصل ۲۰۰۵-۲۰۰۶

آدیداس و لباس چلسی

از سال ۲۰۰۶ آدیداس وظیفه تولید لباس‌ها را بر عهده گرفت و در اولین قدم طراحی یقه را تغییر داد. لوگوی آدیداس نیز در قسمت بالا و وسط لباس چاپ شد. لباس دوم چلسی در این فصل مشکی و لباس سوم سفید رنگ بود.

در فصل ۲۰۰۹-۲۰۱۰ طراحان به کار جسورانه دست زدند و طراحی جدید به خطهای که قسمت‌های مختلف لباس را جدا میکرد، برای پیرهن بازیکنان چلسی در این فصل انتخاب کردند. پیرهن دوم چلسی ترکیبی از مشکی و سرمه‌ای با خطهای زرد  و کیت سوم چلسی سفید با خط‌های افقی مشکی رنگ بود.

در فصل ۲۰۱۵-۲۰۱۶ لوگوی یوکاهاما تایرز به عنوان اسپانسر اصلی بر روی کیت‌های چلسی چاپ شد. یقه پیرهن چلسی در این فصل پس از سال‌ها دکمه‌ای بود. تیشرت دوم چلسی سفید و کیت سوم چلسی مشکی رنگ بود.

لباس چلسی بر تن ادن ازار در فصل ۲۰۱۵-۲۰۱۶

نایک و لباس چلسی

از فصل ۲۰۱۷-۲۰۱۸ نایک مسئولیت طراحی لباس چلسی را برعهده گرفت و در سال اول یک طراجی کلاسیک و بدون طراحی خاصی تیشرت اول تیم را تشکیل میداد. پیرهن دوم چلسی در این فصل سفید و کیت سوم چلسی مشکی رنگ بود.  

بر روی لباس اصلی چلسی در فصل ۲۰۱۸-۲۰۱۹ خطوط نامنظم سفید و قرمز طراحی شد. این پیرهن از کیت چلسی دردهه ۸۰ و ۹۰ الهام گرفته شده‌است. پیرهن دوم چلسی در این فصل زرد و کیت سوم چلسی آبی روشن بود. طرح کیت سوم چلسی از نقوش شرق لندن الهام گرفته شده‌است. کیت سوم چلسی هم‌اکنون بر روی فروشگاه بازارسه در دسترس شما قرار دارد.

طراحان برای لباس چلسی در فصل ۲۰۱۹-۲۰۲۰ از ورزشگاه خانگی چلسی یعنی استمفورد بریج الهام گرفتند، تا به این استادیوم که خانه چلسی است، ادای احترام کنند. تیرشرت دوم چلسی در این فصل سفید و کیت سوم چلسی مشکی رنگ بود. تمامی لباس‌های این فصل روی فروشگاه بازارسه موجود هستند و شما می‌توانید نام و شماره دلخواهتان را سفارش دهید تا بر روی تیشرت چاپ شود.

شرکت تیری (۳) در فصل ۲۰۲۰-۲۰۲۱ اسپانسر اصلی باشگاه چلسی است. طراحی پیرهن اول چلسی در این فصل، طراحی مدرن و ساده است. پیرهن دوم چلسی در این فصل آبی روشن با تزیینات سرمه‌ای رنگ است.

منابع

https://www.footballkitarchive.com/chelsea-fc-kits/

http://www.historicalkits.co.uk/Chelsea/Chelsea.htm

https://en.wikipedia.org/wiki/Chelsea_F.C.