لباس یوونتوس در طول تاریخ

باشگاه یوونتوس به عنوان یکی از پرافتخارترین باشگاه‌های جهان شناخته می‌شود. و طرح سفید و مشکی لباس یوونتوس یکی از اصلی‌ترین نمادهای این باشگاه است.

اگر از طرفداران باشگاه یوونتوس هستید، برای تهیه لباس‌های این تیم می‌توانید به فروشگاه بازارسه مراجعه کنید.

اولین لباس یوونتوس

باشگاه یوونتوس در اواخر سال ۱۸۹۷ در شهر تورین تاسیس شد. و در سال ۱۹۰۰ وارد لیگ قهرمانی فوتبال ایتالیا (سری آ) شد. در سال ۱۹۰۴ تاجری به نام امون- مارسون منابع مالی باشگاه را احیا کرد و آنها از زمین پیازا دآرمی به زمین بهتری یعنی ولدروم امبرتو نقل مکان کردند. طی آن زمان بازیکنان لباس صورتی و مشکی بر تن می‌کردند.  

لباس یوونتوس در سال‌های ۱۸۹۷ تا ۱۹۰۰

یوونتوس در سال ۱۹۰۵ در که در زمین ولدروم امبرتو بازی می‌کردند، برای اولین بار قهرمان لیگ شدند. در این زمان رنگ لباس‌های باشگاه به سفید و مشکی تغییر پیدا کرد، این طرح از طرح تیم انگلیسی ناتس کونتی الهام گرفته شده‌بود.

در سال ۱۹۰۶ زمانی که برخی تصمیم گرفتند، یوونتوس را از شهر تورین خارج کنند، اختلافاتی در گرفت که در نتیجه آن مدیر باشگاه آلفرد دیک کناره‌گیری کرد و برخی از باریکنان برجسته تیم تورینس را تاسیس کرد. یوونتوس در پی این جدایی و وقوع جنگ جهانی اولی سعی می‌کرد، هویت خودش را حفظ کند.

لباس یوونتوس در فصل ۱۹۰۵-۱۹۰۶

آغاز قهرمانی‌های یوونتوس

مالک کمپانی فیات، ادوردو اگنلی در سال ۱۹۲۳ سکان باشگاه را بدست گرفت و استادیوم تازه‌ای برای یوونتوس ساخت. این اتفاق باعث شد که یوونتوس با پیروزی ۱۲ بر ۱ در آخرین بازی برای دومین بار قهرمان سری آ شود.

در دهه ۱۹۳۰ یوونتوس به یکی از قطب‌های فوتبال ایتالیا تبدیل شد که در نهایت ۵ فهرمانی لیگ برای این باشگاه به همراه داشت. در این تیم ستارگانی چون رایموندو اورسی، لوییجی برتولینی و جیووانی فراری و لوییس مونتی حضور داشتند.

درطی این دوره نیز همچنان کیت یوونتوس سفید و مشکی بود و یقه هفتی سفید رنگ داشت.

لباس یوونتوس دهه ۳۰ بر تن لوییس مونتی
لباس یوونتوس دهه ۳۰ بر تن جیووانی فراری

یوونتوس به استادیو کامنول نقل مکان کرد اما تا پایان دهه ۳۰ و بیشتر سال‌های دهه ۴۰ آنها به قهرمانی نرسیدند. پس از جنگ جهانی دوم در فصل‌های ۱۹۴۹-۱۹۵۰ و ۱۹۵۱-۱۹۵۲ در دو سال پیاپی قهرمان سری آ شدند. در این فصل یقه لباس‌ یوونتوس گرد بود و نشانی با طرح پرچم ایتالیا بر روی سینه طراحی شده‌بود.

لباس یوونتوس در فصل ۱۹۵۱-۱۹۵۲

طراحی اولین ستاره بر روی کیت یوونتوس

در فصل ۱۹۵۷-۱۹۵۸ یوونتوس برای دهمین بار قهرمان لیگ شد و ستاره طلایی تعالی ورزشی به آنها اهدا شد و این نشان برای فصل بعد روی لباس‌های آنها نصب شد در این دوره یقه‌های کیت یوونتوس کمی بازتر بودند.

لباس یوونتوس اوایل دهه ۶۰ بر تن هلمیوت هلر

لباس یوونتوس در فصل ۱۹۶۰-۱۹۶۱ پر از نشان بود. ستاره طلایی، نشان قهرمانی لیگ و نشان قهرمانی در کوپا ایتالیا بر روی لباس یوونتوس نصب شده‌بود.

لباس یوونتوس در فصل ۱۹۶۰-۱۹۶۱

در دهه ۶۰ فقط در فصل ۱۹۶۶-۱۹۶۷ یوونتوس به قهرمانی رسید. در طی این سال‌ها لباس یوونتوس تغییر چندانی نداشت. در دهه ۷۰ یوونتوس موقعیت خودش به عنوان یکی از قطب‌های فوتبال ایتالیا را حفظ کرد  و دو بار دیگر قهرمان فصل شد.

لباس یوونتوس در فصل ۱۹۶۶-۱۹۶۷

کمپانی کاپا از سال ۱۹۷۹ تا سال ۲۰۰۰ لباس یوونتوس را تولید کرد. و کمپانی اریستون در سال ۱۹۷۹ تبدیل به اولین اسپانسری شد که لوگوی آن روی لباس یوونتوس طراحی شد، این اسپانسرشیپ تا سال ۱۹۸۹ ادامه داشت. و در اولین فصل یک لباس مخصوص مشکی رنگ با محوریت لوگوی آریستون به مناسبت سالگرد باشگاه طراحی شد.

لباس یوونتوس در فصل ۱۹۷۹-۱۹۸۰
لباس یوونتوس در سالگرد باشگاه در فصل ۱۹۷۹-۱۹۸۰

دومین ستاره بر روی لباس یوونتوس

دهه ۸۰ با موفقیت‌های بسیار همراه بود، تا سال ۱۹۸۴ سه بار قهرمانی سری آ را بدست آوردند. این به این معنی بود که یوونتوس به اولین تیمی تبدیل شد که ۲۰ بار بنده لیگ ایتالیا شده و اجازه دارد، ستاره دوم را روی لباسش اضافه کند.

لباس یوونتوس در فصل ۱۹۸۴-۱۹۸۵

دوران طلایی میشل پلاتینی با کیت یوونتوس

میشل پلاتینی بازیکن یوونتوس در سال‌های ۱۹۸۳،۱۹۸۴ و ۱۹۸۵ با لباس یوونتوس برنده جایزه بهترین بازیکن فوتبال اروپا شد.

لباس یوونتوس در دهه ۸۰ بر تن میشل پلاتینی

از فصل ۱۹۸۹-۱۹۹۰ لوگوی آریستون جای خودش را به لوگوی کمپانی UPIM داد.

لباس یوونتوس در فصل ۱۹۸۹-۱۹۹۰

عمر اسپانسرشیپ UPIM کوتاه بود و در فصل ۱۹۹۲-۱۹۹۳ لوگوی کمپانی دانون روی لباس یوونتوس قرار گرفت.

لباس یوونتوس در فصل ۱۹۹۲-۱۹۹۳

در اواخر دهه ۸۰ و آغاز دهه ۹۰ یوونتوس به موفقیت چندانی دست نیافت. در فصل ۱۹۹۴-۱۹۹۵ مارچلو لیپی به عنوان سرمربی به این باشگاه پیوست. و در این فصل پس از مدت‌ها یوونتوس قهرمان سری آ و کوپا ایتالیا شد. لوگو دانون در این فصل رنگی شد و دیگر کیت یوونتوس به صورت کامل سیاه و سفید نبود. همچنین در فرم یقه نیز تغییراتی اعمال شد.

لباس یوونتوس در فصل ۱۹۹۴-۱۹۹۵

اسپانسر جدید یوونتوس

در فصل ۱۹۹۵-۱۹۹۶ سونی به عنوان اسپانسر جدید یوونتوس انتخاب شد و لوگوی آن بر روی کیت یوونتوس قرار گرفت.   در این فصل پس از مدت‌ها یوونتوس برنده لیگ قهرمانان اروپا شدند. در فینال مقابل آژاکس بازیکنان یوونتوس لباس دومشان که به رنگ آبی بر بر تن داشتند که همین قهرمانی باعث محبوبیت بالای این کیت شد.

قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا

از سال ۱۹۹۸ لوگوی چند کمپانی مختلف روی لباس یوونتوس قرار گرفت.  در فصل ۱۹۹۹-۲۰۰۰ طراحی روی آستین‌ها تغییر کرد. و در این طراحی روی آستین‌ها بیشتر از همه لوگوی کاپا به چشم می‌آمد.  

لباس یوونتوس فصل ۱۹۹۹-۲۰۰۰ بر تن زیدان

در سال ۲۰۰۱ پس از اخراج کارلو انجلوتی، لیپی به یوونتوس بازگشت. در همین سال با فوتبالیست‌های بزرگی چون بوفون، دیوید ترزگه، پاول ندود و لیلیان تورام با باشگاه قرارداد بستند. این تیم در دو فصل متوالی ۲۰۰۱-۲۰۰۲ و ۲۰۰۲-۲۰۰۳ برنده لیگ ایتالیا شدند.  از سال ۲۰۰۰ به جای کاپا، لوتو لباس‌های یوونتوس را تولید کرد.

درفصل ۲۰۰۳ علامت قهرمانی لیگ دوباره روی لباس یوونتوس قرار گرفت.

لباس یوونتوس در فصل ۲۰۰۲-۲۰۰۳

فابیو کاپلو در سل ۲۰۰۴ پس از آنکه لیپی به تیم ملی ایتالیا پیوست، مربی‌گری یوونتوس را برعهده گرفت، و این باشگاه به دو قهرمانی متوالی دیگر در سری آ رسید. در آغاز فصل ۲۰۰۳-۲۰۰۴ نایک جایگزین لوتو شد.

رسوایی کالسیوپولی

در ماه می سال ۲۰۰۶ یوونتوس به یکی از تیم‌های تبدیل شد که درگیر رسوایی کالسیوپولی بودند. در نتیجه این رسوایی یوونتوس به قعر جدول فرستاده شد و برای اولین بار به سری ب فوتبال ایتالیا سقوط کرد. و دو عنوان قهرمانی لیگ از آنها گرفته شد.

در پی ای سقوط بسیاری از بازیکنان یوونتوس را ترک کردند، در حالی که باریکنانی بزرگی چون بوفون، الساندرو دل پیرو، دیوید ترزگه و پاول ندودد در یوونتوس ماندند. با بازی در لیگ ب به بسیاری از بازیکنان جوان تیم فرصت حضور در زمین داده شد.  

با شرایطی که یوونتوس با ۹ امتیاز منفی وارد سری ب شد، توانست به قهرمانی لیگ برسد و به سری آ بازگردد.

لباس یوونتوس فصل ۲۰۰۶-۲۰۰۷ بر تن دل‌پیرو

در فصل ۲۰۰۷-۲۰۰۸ با بازگشت به سری آ یوونتوسی‌‌ها به مقام سوم رسیدند و در لیگ قهرمانان اروپا نیز موفقیت چندانی نداشتند. در این فصل فیات اسپانسر کیت یوونتوس شد. لوگو نایک و تزیینات کنار آستین‌ها و دور یقه قرمز شدند.

لباس یوونتوس در فصل ۲۰۰۷-۲۰۰۸

  چند فصل بعد برای یوونتوس با شکست همراه بود، تا اینکه در فصل ۲۰۱۱-۲۰۱۲ با سرمربی‌گری کونته یوونتوس دوباره به قهرمانی سری آ رسید. و کل فصل را بدون هیچ شکستی پشت سر گذاشت. در این فصل بت‌کلیک و بالاکو اسپانسر باشگاه شدند.

لباس یوونتوس در فصل ۲۰۱۱-۲۰۱۲

سی‌امین قهرمانی یوونتوس در سری آ

در فصل ۲۰۱۳-۲۰۱۴ برای سومین سال پیاپی یوونتوس نشان قهرمان لیگ ایتالیا را بدست آورد. این قهرمانی سی‌امین عنوان قهرمانی سری آ برای یوونتوس بود. در این فصل جیپ برای دومین فصل اسپانسر یوونتوس بود که این اسپانسرشیپ تا امروز ادامه دارد.

این قهرمانی سی‌امین عنوان قهرمانی سری آ برای یوونتوس بود و حق داشتند که سومین ستاره روی لباسشان اضافه کنند، اما چون هنوز هیچ تیم دیگری به دو ستاره دست پیدا نکرده بود، مدیریت باشگاه ترجیح می‌دادند که همچنان از دو ستاره استفاده کنند.

لباس یوونتوس در فصل ۲۰۱۳-۲۰۱۴

سومین ستاره بر روی لباس یوونتوس

بالاخره در سال ۲۰۱۵-۲۰۱۶ هنگامی‌که آدیداس جای نایک را تصاحب کرد، روی لباس‌های یوونتوس سومین ستاره که نشان از سی قهرمانی یوونتوس در سری آ بود، چاپ شد.

لباس یوونتوس در فصل ۲۰۱۵-۲۰۱۶

تغییر نشان یوونتوس

در فصل ۲۰۱۷-۲۰۱۸ نشان باشگاه را به صورت کلی تغییر کرد و به جای نشانی که عمدتا از شهر تورین الهام گرفته بود. از لوگویی پرده‌بردای کرد که بر اساس حرف اول اسم باشگاه J طراحی شده‌است.

لباس یوونتوس در فصل ۲۰۱۷-۲۰۱۸

کریستیانو رونالدو در لباس یوونتوس

در فصل ۲۰۱۸-۲۰۱۹ نوارهای سفید و مشکی روی کیت یوونتوس پهن‌تر شدند و روی سرشانه چند خط اضافه شد. در این فصل کریستیانو رونالدو به این باشگاه پیوست و لباس به سرعت فروش رفت و در طی ۲۴ ساعت ۶۰ میلیون دلار فروش داشت در این فصل یوونتوس با حضور او به قهرمانی سری آ رسید.

لباس یوونتوس فصل ۲۰۱۸-۲۰۱۹ بر تن کریستیانو رونالدو

آدیداس در فصل ۲۰۱۹-۲۰۲۰ دست به یک  طراحی جدید است و پس از سال‌ها طرح سفید مشکی را دچار تغییرات اساسی کرد. در این مدل جدید لباس به دوقسمت سفید و مشکی تقسیم شد و در مرکزیت لباس خط گلبهی قرار گرفته‌است. . شما با مراجعه به فروشگاه بازارسه می توانید کیت یوونتوس در این فصل را خریداری کنید.

لباس یوونتوس در فصل ۲۰۱۹-۲۰۲۰

لباس یوونتوس در فصل ۲۰۲۰-۲۰۲۱ طراحی کلاسیک سفید و مشکی با طراحی‌های چشمگیر طلایی رنگ است. کیت یوونتوس در این فصل از هنر مدرن الهام گرفته شده‌است. و یقه هفتی دارد. شورت‎‌ها در این فصل سفید هستند و جوراب‌ها طراحی کلاسیک سفید و طلایی دارد.

لباس یوونتوس فصل ۲۰۲۰-۲۰۲۱ بر تن کریستیانو رونالدو
لباس یوونتوس در فصل ۲۰۲۰-۲۰۲۱

منبع

https://store.juventus.com/

https://www.subsidesports.com/uk/juventus-football-shirt-archive

https://en.wikipedia.org/wiki/Juventus_F.C.#Colours,_badge,_nicknames_and_symbols

https://www.footballkitarchive.com/?q=juventus